Co wpływa na cenę mieszkania?
Rosnące ceny nieruchomości w Polsce sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, co wpływa na koszt mieszkania. Część odpowiedzi nasuwa się wręcz automatycznie, inne przychodzą na myśl po dłuższym zastanowieniu. W artykule zawarliśmy je wszystkie. Co zatem wpływa na cenę mieszkania?
Cena mieszkania – jakie czynniki ją kształtują?
Finalna cena nieruchomości to wypadkowa wielu czynników. Nic więc dziwnego, że koszty zakupu mieszkań różnią się nawet w obrębie jednego budynku. Co więc wpływa na cenę mieszkania?
- Koszty działki. Im lepiej położona działka, tym więcej deweloper musi zapłacić, aby stać się właścicielem gruntu, co przekłada się na cenę mieszkania. Najdroższe są działki w centrach miast.
- Lokalizacja nieruchomości i otaczająca ją infrastruktura. Im lepsza lokalizacja, tym wyższa cena lokum. W tym przypadku znaczenie ma nie tylko odległość od centrum, ale również infrastruktura otaczająca nieruchomość. Cenę lokum winduje m.in. łatwa komunikacja z innymi częściami miasta (np. dzięki obecności linii tramwajowej), sąsiedztwo punktów usługowych, przedszkoli i szkół, a także bliskość parków i terenów rekreacyjnych. Wyższa cena może też wynikać z sąsiedztwa atrakcyjnego obiektu sportowego lub kulturowego.
- Stan techniczny mieszkania. Im lepszy stan techniczny nieruchomości, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Najdroższe są najczęściej nowe i świeżo wyremontowane mieszkania gotowe do natychmiastowej przeprowadzki. Mniej płaci się za lokale do wykończenia, a jeszcze tańsze są mieszkania z rynku wtórnego do całkowitego remontu.
- Charakterystyka lokum. Na cenę mieszkania wpływa także jego metraż, orientacja względem stron świata, piętro, na którym się znajduje, czy też układ pomieszczeń. Im większe lokum, tym jest ono droższe. Najwięcej trzeba zapłacić za nieruchomości, których okna są skierowane na południowy zachód. Zapewnia to optymalną ilość słońca w ciągu dnia.
Jeśli chodzi o piętro, to im wyższa kondygnacja, tym zazwyczaj cena mieszkania jest wyższa. Nie jest to jednak regułą. Wiele zależy od charakteru budynku. W nowoczesnych apartamentowcach za lokale na wyższych piętrach trzeba zapłacić więcej. Natomiast w blokach z tzw. wielkiej płyty najczęściej są one tańsze, na co wpływ ma np. brak windy. W ich przypadku najdroższe są piętra 1-3. Wynika to też z faktu, że wyższe kondygnacje nie oferują atrakcyjnego widoku. Najczęściej sprowadza się on do wspólnego podwórka i okien pobliskiego bloku.
Na cenę mieszkania wpływa też układ pomieszczeń. Najwięcej trzeba zapłacić za lokale, które mają wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Zapewnia to bowiem wysoki komfort użytkowania nieruchomości. Cenę lokum windują też powierzchnie dodatkowe, np. przestronny taras lub ogród, komórka lokatorska.
- Koszty materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robocizny. Im więcej deweloper musi zapłacić za materiały i robociznę, tym ostateczna cena mieszkania jest wyższa. W ostatnim czasie koszty w branży budowlanej (zwłaszcza stali i cementu) rosną w ekspresowym tempie, co winduje ceny.
- Standard wykończenia i wyposażenia. Im wyższy standard wykończenia i wyposażenia, tym więcej trzeba zapłacić za mieszkanie. Żeby osiągnąć określony efekt wizualny, wykorzystuje się bowiem droższe materiały, meble i sprzęty. Dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców zawsze windują cenę.
Na cenę mieszkania wpływ ma wiele czynników. Koszty działki i materiałów budowlanych, lokalizacja, otaczająca lokum infrastruktura, a nawet nasłonecznienie – to tylko wybrane aspekty, które przekładają się na to, ile potencjalny nabywca musi zapłacić, aby kupić nieruchomość. Duży popyt na mieszkania napędza podaż, ale też winduje ceny.
źródło: Slawbud.pl