Nowi właściciele roślin często wpadają w tarapaty, gdy ich rośliny domowe przestają rosnąć lub wypuszczać nowe liście. Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się w takiej sytuacji ze swoim Zamioculcas, mamy dla ciebie kilka odpowiedzi! Fikus Prawdopodobnie przyczyną zatrzymania wzrostu i wytwarzania nowych liści przez rośliny Zamioculcas jest kombinacja kilku czynników. Po pierwsze, warunki oświetleniowe rośliny w pomieszczeniu są prawdopodobnie zbyt słabe. Większość roślin w pomieszczeniach wymaga przynajmniej pośredniego światła słonecznego do wzrostu i rozwoju, jednak zamiokulkas jest szczególnie wrażliwy na światło. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia rośliny do pomieszczenia z większą ilością naturalnego światła, zalecamy stosowanie sztucznych żarówek. Wybierz świetlówki emitujące światło czerwone i niebieskie, a nie ciepłe białe lub żółte. Te długości fal pozwolą roślinie Zamioculcas rosnąć optymalnie, nawet jeśli nie będzie miała dostępu do naturalnego światła słonecznego bezpośrednio ze swojego miejsca.

Za mało światła

Zamioculcas jest rośliną tropikalną, dlatego preferuje bardzo jasne światło. Chociaż omówiliśmy już powody, dla których roślina może nie mieć wystarczająco dużo światła, warto jeszcze raz podkreślić, że jest to najczęstsza przyczyna słabego wzrostu roślin domowych. Jeśli roślina Zamioculcas otrzymuje zbyt mało światła, prawdopodobnie jej liście zaczną opadać. Jeśli liście stają się żółte lub brązowe na końcach, jest to także znak, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. Rośliny Zamioculcas, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła, będą blade i nie będą wypuszczać nowych liści ani korzeni.

Zbyt dużo wody

Nadmierne podlewanie jest częstym problemem, który może uszkodzić roślinę Zamioculcas, powodując jej zwiędnięcie, opadnięcie lub zahamowanie wzrostu. Aby uniknąć utopienia rośliny, należy pozwolić, aby ziemia między kolejnymi podlewaniami przeschła, aż na dnie doniczki nie pozostanie nadmiar wody. Jeśli zauważysz, że liście rośliny zaczynają opadać, może to być oznaką podtopienia. Rośliny Zamioculcas, które były nadmiernie podlewane, będą miały zahamowany system korzeniowy i będą powoli wypuszczać nowe przyrosty.

Nieprawidłowe pH gleby

Jeśli rośliny Zamioculcas mają nieprawidłowe pH gleby, na liściach pojawią się żółte lub brązowe plamy. Jeśli liście rośliny żółkną, może to oznaczać, że gleba jest zbyt kwaśna. Jeśli liście rośliny stają się brązowe, może to świadczyć o zbyt zasadowym odczynie gleby. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna lub zasadowa, roślina prawdopodobnie będzie miała zahamowany wzrost i będzie wytwarzać bardzo mało nowych liści, jeśli w ogóle je wytworzy.

Brak miejsca dla korzeni

Jeśli roślina Zamioculcas nie ma miejsca na korzenie, prawdopodobnie całkowicie przestanie rosnąć. Jest to szczególnie częste u nowych właścicieli roślin, którzy nie wiedzą, jak je przesadzać. Jeśli przesadzanie jest konieczne, należy uważać, aby nie naruszyć zbytnio korzeni. Jeśli korzenie zostaną splątane lub związane, nie będą w stanie rosnąć i pobierać potrzebnych składników odżywczych. Jeśli gleba, w której rosną rośliny, jest zbita i nie ma w niej miejsca na rozrastanie się korzeni, roślina nie będzie mogła wypuścić nowych liści ani rosnąć tak, jak powinny rosnąć rośliny domowe.

Wnioski

Zamioculcas, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła, są nadmiernie podlewane lub mają nieprawidłowe pH gleby, są narażone na ryzyko utraty zdrowia lub obumarcia. Jeśli roślina nie rośnie aktywnie lub nie wypuszcza nowych liści, w końcu umrze, jeśli problem nie zostanie rozwiązany. Jeśli roślina Zamioculcas nie kwitnie, należy sprawdzić, czy nie ma takich problemów i podjąć odpowiednie kroki, aby im zaradzić. Po wprowadzeniu kilku zmian w sposobie pielęgnacji rośliny, Zamioculcas prawdopodobnie odbije się i powróci do normalnego wzrostu.

Comments are closed.

You may also like