Narodowy Test Zdrowia Polaków 2021 nie pozostawia złudzeń. Polskie dzieci tyją najszybciej spośród wszystkich w Europie. Według szacunków World Obesity Federation, w 2030 r. w Polsce z problemem otyłości będzie się borykać prawie milion młodych obywateli. Skala problemu jest zatem ogromna. Na szczęście rośnie też zainteresowanie konsultacjami dietetycznymi w zakresie żywienia dzieci i młodzieży. Dlaczego warto z nich skorzystać?

Nadwaga i otyłość na świecie i w Polsce – alarmujące statystyki i zatrważające skutki

Już w 1974 r. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych. Ówczesne przewidywania WHO, że wkrótce stanie się ona jedną z głównych chorób żywieniowych na świecie, niestety potwierdziły się. Borykają się z nią osoby w każdym wieku, z różnych grup społecznych i różnych krajów – nie tylko rozwiniętych, ale i rozwijających się.

Zgodnie z wyliczeniami WHO, od 1975 r. liczba osób cierpiących na otyłość na świecie wzrosła prawie trzykrotnie, a wśród dzieci (powyżej 5 lat) i młodzieży – prawie pięciokrotnie. Dane wyłącznie z Polski niestety nie prezentują się lepiej. Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2021 aż 58 proc. dorosłych obywateli naszego kraju ma problem z nadmierną masą ciała. Natomiast World Obesity Federation alarmuje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W 2030 r. z otyłością będzie borykać się prawie milion reprezentantów młodego pokolenia (5-19 lat).

Tymczasem nadwaga i otyłość nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej. Nadmierna masa ciała podnosi ryzyko przedwczesnej śmierci. Przyczynia się do rozwoju takich chorób i dolegliwości jak:

  • cukrzyca typu 2,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienia tętniczego,
  • niektóre typy nowotworów,
  • zaburzenia hormonalne i metaboliczne,
  • zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego,
  • bezdech senny.

Nie sposób też zignorować skutków psychicznych nadwagi i otyłości. Często prowadzi ona do obniżonej samooceny wśród dzieci i dorosłych oraz negatywnie wpływa na ich poczucie wartości. Prowadzi to do wyobcowania społecznego i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Co więcej, osoby z problemem nadwagi i otyłości borykają się również ze społeczną stygmatyzacją. Mierzą się z nieustannym zawstydzaniem przez środowisko, które nie rozumie złożonej natury tej przypadłości.

Konsultacje dietetyczne w zakresie żywienia dzieci i młodzieży – dlaczego warto?

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie nadwagi i otyłości jest profilaktyka. Dlatego już od najmłodszych lat dzieci powinny uczęszczać na konsultacje dietetyczne. Specjalista nie tylko pomoże ustalić cele zdrowotne i atrakcyjne sposoby ich osiągania, ale również podpowie, jak dokonywać mądrzejszych wyborów żywieniowych. Wiedza ta będzie procentować przez resztę życia i ułatwi utrzymanie uzyskanych efektów.

Konsultacje dietetyczne w zakresie żywienia dzieci i młodzieży pozwalają opracować skuteczny plan redukcji wagi i wdrożyć zdrowszy styl życia. Jego podstawowymi elementami są:

  • starannie skomponowana dieta, która uwzględnia zapotrzebowanie energetyczne kształtującego się organizmu,
  • odpowiednia dawka aktywności fizycznej,
  • czasem suplementacja mikro- i makroskładników.

Co ważne, przy opracowywaniu planu działania dietetyk nie tylko uwzględni zasady prawidłowego żywienia, ale również indywidualne preferencje pacjenta. Żeby zdrowy tryb życia był atrakcyjny dla dziecka lub nastolatka, musi uwzględniać pewne odstępstwa od norm. W przeciwnym razie trudno go będzie nakłonić do zmian.

Konsultacje dietetyczne dadzą też użyteczną wiedzę rodzicom. Podpowiedzą, jak komponować jadłospis i wybierać zdrowsze produkty, a także co robić, aby dzieci i młodzież była mniej podatna na reklamy żywności bogatej w cukry proste i tłuszcze.

Nadmierna masa ciała może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Niestety w Polsce z problemem nadwagi i otyłości boryka się coraz więcej dzieci i nastolatków. Żeby uchronić je przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi i psychicznymi, warto jak najwcześniej zdecydować się na konsultacje w zakresie żywienia najmłodszych. Pozwolą one uporać się nadmierną masą ciała i wypracować zdrowy tryb życia.

źródło: crsrehabilitacja.pl

Comments are closed.

You may also like