Ile czasu potrzeba na naukę PHP od zera, do startu w zawodzie?

Image Source: Unsplash

Minęło już trochę czasu, odkąd napisałem swój ostatni artykuł na temat nauki języka programowania. Mam dość duże doświadczenie w pisaniu artykułów na temat oprogramowania, głównie dla stron internetowych i aplikacji. Doświadczenie to nauczyło mnie, że jeśli chcesz nauczyć się języka programowania, są trzy kluczowe rzeczy, których potrzebujesz, aby odnieść sukces: Po pierwsze, musisz zrozumieć, dlaczego uczysz się tego języka. Najlepszym sposobem na to jest czytanie artykułów i książek napisanych przez ludzi, którzy zmagali się z tymi samymi problemami, co Ty. W ten sposób dowiesz się nie tylko o zawiłościach samego języka programowania, ale także o jego kulturze, o tym, jak wpasowuje się w istniejący ekosystem i o innych drobnych niuansach, które na początku mogą nie wydawać się wartościowe, ale pomogą Ci w przyszłości ; Po drugie, gdy już zrozumiesz, dlaczego warto uczyć się danego języka, musisz rozwinąć swoje zdolności w tym zakresie. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie tego celu, ale wszystkie one skupiają się wokół praktyki i powtarzania, aż nauka stanie się naturalna. Możesz czytać książki, kiedy tylko masz czas, lub uczęszczać na zajęcia na lokalnych uczelniach, ale najbardziej polecam codzienną pracę nad projektami mającymi zastosowanie w świecie rzeczywistym, aż staną się one drugą naturą. Przy odpowiedniej ilości praktyki żadna ilość lektur nie będzie w stanie uciec z Twojej podświadomości, więc czytanie bez robienia czegoś konstruktywnego to strata czasu. Na koniec zaakceptuj fakt, że będą dni, kiedy Twoje postępy będą tak powolne, że będziesz miał wrażenie, że nauka się cofa, a nie posuwa do przodu. Proces nigdy nie jest liniowy

Trzecia rzecz, której potrzebujesz, aby nauczyć się języka programowania

Trzecią rzeczą, której potrzebujesz, aby nauczyć się języka programowania, jest chęć jego nauki. Brzmi to jak niedorzeczność, ale to prawda. Istnieje niezliczona liczba osób, które chcą się nauczyć języka programowania, ale nie chcą włożyć w to żadnego wysiłku. Jeśli chcesz nauczyć się języka programowania, to powinieneś chcieć się go nauczyć. Nie oznacza to, że powinieneś być najlepszym programistą na świecie, ale raczej, że powinieneś chcieć umieć robić podstawowe rzeczy w tym języku, np. tworzyć programy, które rozwiązują rzeczywiste problemy lub pomagają twojemu przyszłemu ja. Jeśli masz takie pragnienie, znajdziesz motywację, a nawet jeśli nie, to wkładając w to wysiłek, nauczysz się o wiele szybciej.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Możesz dużo czytać i oglądać filmy, ale nic to nie da, jeśli nie zastosujesz ich w praktyce. Nauka kodowania jest taka sama jak wszystko inne, co jest trudne w życiu: będziesz ponosił wiele porażek. Ale jeśli nie boisz się porażki, będziesz odnosić sukcesy znacznie częściej. Będziesz ponosić porażki, ponieważ musisz ćwiczyć, a praktyka jest tym, co sprawiło, że w pierwszej kolejności ponosisz porażki! Jeśli spędzasz całe dnie na pisaniu programów, które rozwiązują proste problemy, ale nie są częścią większego ekosystemu, to nie ćwiczysz. Nie rozwiniesz umiejętności, które są potrzebne do nauki programowania. Dlatego właśnie pierwsze tygodnie lub miesiące nauki będą dla Ciebie męczarnią: Będziesz mieć wrażenie, że nie robisz żadnych postępów. Nie zniechęcaj się, to normalne.

Miej plan i trzymaj się go

Pierwsze kilka tygodni nauki nie powinno być gonitwą za dzikim zachodem. Musisz wyznaczyć sobie jasny cel. Co chcesz osiągnąć dzięki swojej nauce? Jakie problemy chcesz rozwiązać? Jakie są Twoje ograniczenia? Kiedy już będziesz mieć pojęcie, co chcesz osiągnąć, możesz to wykorzystać do mierzenia swoich postępów. Nie należy próbować uczyć się wszystkiego naraz. Jeśli to zrobisz, będziesz przytłoczony i zniechęcony. Zamiast tego należy wybrać jeden język i jeden problem do rozwiązania na raz. Jeśli będziesz próbować uczyć się dwóch języków naraz, utkniesz w martwym punkcie i stracisz impet. Jeśli chcesz nauczyć się kodować, ale nie wiesz, od jakiego języka zacząć, proponuję najpierw Pythona. Jest to świetny język na początek ze względu na łatwość nauki i rozległy ekosystem bibliotek, co czyni go świetnym wstępem do wielu innych języków. Gdy już opanujesz Pythona w stopniu podstawowym, możesz przejść do innego języka. Jeśli masz tylko kilka miesięcy na naukę języka i czujesz się przytłoczony, wybierz jeden konkretny problem, na przykład stworzenie serwisu streamingu muzyki online, i rozwiąż go najlepiej, jak potrafisz, używając tego języka. Z czasem poszerzysz swoją wiedzę i nauczysz się nowych rzeczy, np. jak stworzyć serwis muzyczny online z wykorzystaniem istniejącego frameworka.

Zakończenie

Czy po tym wszystkim można zostać profesjonalnym koderem w krótkim czasie? Odpowiedź brzmi: tak, ale wymaga to dużo ciężkiej pracy i poświęcenia. Jeśli jesteś gotów włożyć wysiłek, możesz rozwinąć potrzebne umiejętności, niezależnie od tego, ile czasu Ci to zajmie. Ważne jest, aby pamiętać, że programowanie jest dziedziną twórczą; nie ma czegoś takiego jak „za stary” wiek na naukę kodowania. Moim zdaniem programowanie to dziedzina, która wymaga od kogoś kreatywności, krytycznego myślenia, logicznego myślenia i ciekawości. Nie ma jednego typu osoby, która miałaby naturalną skłonność do programowania. Jeśli jednak znajdziesz coś, co Cię interesuje i w czym możesz się doskonalić, to poczynisz postępy na drodze do zostania profesjonalnym koderem.

Podsumowanie

Jedną z najtrudniejszych części nauki nowej umiejętności jest początkowy wysiłek, jaki trzeba włożyć w to, by zacząć. Kiedy masz już odpowiednie nastawienie i plan, nauka nowej umiejętności staje się o wiele łatwiejsza. Sztuką jest utrzymanie motywacji na wysokim poziomie i pamiętanie, że uczenie się nowej umiejętności to nie tylko czytanie książek i siedzenie cały dzień przed ekranem komputera – trzeba także chcieć brać udział w pracach zespołowych, zadawać pytania i ponosić porażki. Ostatecznie wystarczy skupić się na tym, co chce się osiągnąć, i postępować zgodnie z powyższymi krokami, aby osiągnąć swój cel.

Comments are closed.

You may also like