Każda budowa, niezależnie od tego czy związana jest z postawieniem domu jednorodzinnego, czy osiedla mieszkaniowego wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn budowlanych oraz dużej ilości materiałów. Jak sprawnie zorganizować transport takich ładunków? 

Jakie ciężkie maszyny będą potrzebne na budowie?

Na budowie wykorzystuje się różnorodne rodzaje maszyn, które są niezbędne do wykonywania odmiennych zadań budowlanych. Wśród nich znajdują się koparki, które służą do wykopywania, przemieszczania gruzu i ziemi oraz innych prac ziemnych. Na dużych budowach korzysta się także ze spycharek wykorzystywanych do przemieszczania i formowania ziemi oraz innych materiałów sypkich, takich jak piasek i żwir. Ważną funkcję na budowie pełnią też ładowarki. Maszyny te służą do załadunku, przemieszczania i rozładunku różnych materiałów, takich jak ziemia, piasek, gruz czy materiały budowlane. Z dużych urządzeń wykorzystywanych na budowie wyróżnić trzeba także betoniarki, zagęszczarki do zagęszczania podłoża, takiego jak ziemia, piasek czy żwir, przed położeniem nawierzchni oraz dźwigi niezbędne do podnoszenia i przemieszczania ciężkich ładunków, takich jak elementy konstrukcyjne i prefabrykaty.

Na budowach mogą być także potrzebne walce drogowe, podnośniki koszowe, kruszarki do tworzenia kruszywa budowlanego o odpowiedniej wielkości czy wózki widłowe do transportu ciężkich materiałów. 

To tylko niektóre przykłady maszyn wykorzystywanych na placu budowy. Wybór konkretnych maszyn zależy od rodzaju prac budowlanych, skali projektu oraz specyficznych potrzeb danej budowy.

Jakie materiały są potrzebne na budowie?

Na budowie wykorzystuje się szeroki zakres materiałów, które są niezbędne do wznoszenia budynków, infrastruktury i innych konstrukcji. Tu niezbędny będzie cement, beton, cegły, bloczki, drewniane i stalowe elementy konstrukcyjne,  stolarka drzwiowa i okienna, materiały izolacyjne, materiały do wykonania dachu, szkło, kamień naturalny, materiały sypkie typu żwir, piasek, ziemia, materiały wykończeniowe, w tym farby, tynk, gips, panele i płytki ceramiczne, materiały elektryczne i hydrauliczne oraz materiały do wykonania dróg i chodników. 

To tylko kilka przykładów materiałów wykorzystywanych na budowie. Wybór konkretnych materiałów zależy od rodzaju budynku, rodzaju konstrukcji oraz specyficznych wymagań projektu.

Czym przewozić maszyny i materiały na budowę?

Zakres maszyn i materiałów wykorzystywanych na budowie jest niezwykle szeroki, a ich ilość i ciężar powodują konieczność zastosowania specjalistycznych pojazdów pozwalających na ich bezpieczny i sprawny transport. 

Do przewozu materiałów zwartych typu konstrukcje stalowe i drewniane, materiały spaletyzowane takie jak kostka brukowa, cement w workach oraz dużych i ciężkich maszyn wykorzystuje się hydrauliczne dźwigi samochodowe. HDSy to pojazdy wyposażone w dźwig z długim ramieniem pozwalający na załadunek, przeładunek i rozładunek przewożonych towarów. Ich zaletą jest nie tylko możliwość podniesienia ciężkich przedmiotów, ale również ich przewóz na dowolne odległości. W przypadku maszyn takich jak koparki, ładowarki, spychacze czy walce drogowe korzysta się z tzw. niskopodwozi. Są to pojazdy dedykowane do transportu maszyn, które nie mogą poruszać się po drogach publicznych z powodu napędu gąsienicowego, który niszczy nawierzchnię dróg. Warto dodać, że transport niskopodwoziowy sprawdza się także w przewozie maszyn i urządzeń, które posiadają napęd kołowy. Warto jednak podkreślić, że takie maszyny budowlane nie rozwijają dużej prędkości. W efekcie często na dłuższe odległości przewozi się takie maszyny za pomocą niskopodwozi, co zasadniczo skraca czas transportu oraz ogranicza koszty eksploatacyjne, w tym zużycie paliwa. 

Na budowie konieczne jest korzystanie z materiałów sypkich typu piasek, żwir, tłuczeń, ziemia czy inne. Co więcej, należy pamiętać także, że w wyniku prac ziemnych często z terenu budowy wywozi się humus. Te zadania sprawnie wykona wywrotka. 

Warto pamiętać, że zarówno maszyny budowlane typu koparka, ładowarka czy spycharka, jak i pojazdy przeznaczone do ich transportu (HDSy) można pożyczyć w firmie specjalizującej się w wynajmie maszyn budowlanych. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa budowlanego, przyspieszy prace i pozwoli zwiększyć zyski. 

Comments are closed.

You may also like