Osoby niepokojące się, że w ich domu zalęgły się pluskwy, powinny poznać kilka sposobów, dzięki którym można zidentyfikować czy ten rodzaj owadów rzeczywiście pojawił się w lokalu. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim pomieszczeniom, ponieważ plaga pluskiew dotyczy nie tylko starych mieszkań, ale również wnętrz, gdzie utrzymywany jest reżim sanitarny.

Ślady po ugryzieniu pluskwy i inne sygnały ich obecności

Problem pluskiew może pojawić się znienacka, ponieważ owady te mogą zostać przeniesione do domu na ubraniach, sierści zwierząt bądź też w meblach tapicerowanych, ramach obrazów i innych elementach, w tym materacach. Pluskwy namnażają się bardzo szybko, szczególnie gdy mają sprzyjające warunki do rozwoju. Chodzi tutaj przede wszystkim o optymalną temperaturę powietrza, a także dostęp do stałego żywiciela. Może być to człowiek lub inne organizmy stałocieplne, szczególnie zwierzęta domowe – koty i psy.

Pluskwy atakują w nocy. Sygnałem, że owady te pojawiły się w mieszkaniu są ślady krwi na pościeli i materacu. Pluskwy gryzą swoich żywicieli, aby dostać się do ich krwi, która jest ich głównym pożywieniem. Ugryzienie pluskwy nie jest odczuwalne przez człowieka czy inne organizmy stałocieplne, ponieważ ciało w trakcie snu jest mniej wrażliwe na tego typu bodźce. Jednakże po przebudzeniu można zauważyć charakterystyczne ślady po ugryzieniu pluskwy. Mogą one znajdować się na kończynach dolnych, górnych i w różnych częściach pleców.

Charakterystyczny słodkawy zapach – znak obecności pluskiew

Ugryzienia pluskiew to nie jedyny sygnał, że te szkodniki pojawiły się w mieszkaniu lub w domu. Warto także dokładnie przyjrzeć się ścianom. Jeśli są one pokryte farbą w pastelowym kolorze, bardzo łatwo można zauważyć na nich niewielkie, czarne kropki. Mają one charakterystyczny kształt i wielkość. To ślady pluskiew na ścianach, które powstają w trakcie przemieszczania się tych owadów po zmroku.

Pluskwy w domu pozostawiają ślady, które mogą znajdować się nieopodal zakamarków, szczelin, otworów, cokołów, ram obrazów, a także innych elementów, między innymi mebli tapicerowanych. To naturalne środowisko dla pluskwy, która ukrywa się w tych miejscach w ciągu dnia. Pluskwa domowa wychodzi na żer po zmroku, dlatego też zidentyfikowanie jej może być bardzo trudne, szczególnie gdy osoby nie przebywają w mieszkaniu lub w domu zbyt często.

Należy mieć świadomość, że pluskwa domowa wydziela także charakterystyczny zapach. Przypomina on słodkawą, nieco duszącą woń, która unosi się w pomieszczeniach, gdzie na co dzień przebywają pluskwy domowe. Ten nieprzyjemny zapach nie znika nawet po zastosowaniu odświeżaczy, aerozoli czy po częstym wietrzeniu wnętrza.

Identyfikacja i walka z pluskwami

Rozpoznanie pluskwy domowej jest sposobem na pozbycie się tego owada w taki sposób, aby zabezpieczyć się przed jego ponownym namnażaniem. Do tego celu warto wykorzystać wsparcie specjalistów zatrudnionych w firmach świadczących usługi dezynsekcji. To wykwalifikowane osoby, które są w stanie zidentyfikować gniazda pluskiew, a także oszacować, jaka jest liczba osobników dorosłych i młodych pluskiew. Jest to bardzo ważne, ponieważ wytępienie pluskwy domowej polega na zastosowaniu odpowiednich, sprawdzonych metod. Niegdyś był to oprysk na pluskwy. Obecnie dowiedziono, że nie jest on zbyt skutecznym sposobem na wytępienie tego owada. Dużo lepsze rezultaty można osiągnąć przy pomocy zamgławiania ULV. Polega ono na rozpyleniu zimnej chmury o bardzo małych cząsteczkach wody pomieszanej z silnym środkiem owadobójczym. Dociera on do wszystkich zakamarków, co pozwala na wytępienie dorosłych osobników pluskwy. W przypadku larw pluskwy stosuje się parę wodną. Dzięki temu sposobowi można zabić osobniki pluskwy w stanie rozwoju, co pozwoli na zabezpieczenie domu lub mieszkania przed ponownym namnażanie się tych owadów.

Pluskwa domowa może pojawić się w domu lub mieszkaniu, w którym na co dzień utrzymuje się idealny porządek i odświeża powierzchnie płaskie, usuwając z nich zalegający kurz oraz inne nieczystości. Warto pamiętać, że dorosła pluskwa domowa ma krótki cykl rozmnażania, który w sprzyjających warunkach pozwala na kolonizowanie się tego owada. Dlatego też należy rozpoznać jego obecność i podjąć odpowiednie środki zmierzające do wytępienia pluskwy domowej

Comments are closed.

You may also like