Żeby uatrakcyjnić prezentację multimedialną, warto stosować elementy wizualne. Nie tylko podkręcają one przekaz, ale również pozwalają sterować uwagą odbiorców oraz przekazywać istotne informacje w przyjemnej dla oka i mózgu formie. Obok klasycznych rozwiązań, takich jak wykresy czy też tabele, wymienić można roadmapę. Co to takiego? Czy warto się na nią zdecydować? Jak ją stworzyć w programie Power Point?

Roadmapa w prezentacji multimedialnej – must have czy zbędny element?

Prezentacje multimedialne nie byłyby tak chętnie wykorzystywane podczas różnorakich wystąpień, gdyby nie możliwość graficznego przedstawiania istotnych treści. Elementy wizualne nie tylko urozmaicają i uatrakcyjniają przekaz, ale również sprawiają, że informacje lepiej zapadają w pamięć odbiorców. Ich umiejętne zastosowanie pozwala sterować uwagą publiczności i nakłaniać ją do określonych działań, np. zakupu produktu, zapisania się do newslettera czy też udziału w dyskusji.

Dużym uznaniem wśród odbiorców prezentacji multimedialnych cieszy się roadmapa. To kolorowa grafika chętnie wykorzystywana w pokazach slajdów tworzonych na potrzeby biznesu. Pozwala ona w atrakcyjnej formie zwizualizować:

  • plany rozwoju produktu oraz przedsiębiorstwa,
  • zadania projektowe,
  • cele biznesowe,
  • kierunki planowanej inicjatywy,
  • przewidywania dotyczące sprzedaży i efektów podejmowanych działań marketingowych,
  • kamienie milowe projektu lub organizacji,
  • nadchodzące ważne wydarzenia,
  • podsumowania kwartalne i roczne,
  • sposoby realizacji przyjętej wizji lub strategii.

Roadmapa pozwala osadzić w czasie wszystkie działania podejmowane w ramach określonego projektu bądź celu. Stanowi zatem doskonałą alternatywę dla klasycznej osi czasu. Dzięki niej odbiorcy prezentacji multimedialnej doskonale wiedzą, jakie kroki już zostały zrealizowane, a jakie jeszcze nie. Pozytywnie wpływa to na motywację uczestników projektu. Nic więc dziwnego, że roadmapy to narzędzia chętnie wykorzystywane przez menedżerów.

Jak stworzyć roadmapę w prezentacji multimedialnej? Użyteczne wskazówki

Przeglądając przykłady roadmap w wyszukiwarce, można dojść do wniosku, że jej stworzenie wymaga rozwiniętych umiejętności graficznych. Nic bardziej mylnego! Praktycznie każdy może stworzyć roadmapę w programie PowerPoint. Oczywiście z lepszym lub gorszym skutkiem. Dlatego jeśli nie chcesz eksperymentować, zdaj się na specjalistów, którzy świadczą usługi tworzenia prezentacji multimedialnych. Zaprojektują oni atrakcyjną grafikę, która będzie harmonijnie współgrać z pokazem slajdów i spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Możesz też zdecydować się na gotowy szablon z roadmapą dostępny w internecie. Ryzykujesz jednak, że odbiorcy już go widzieli. Darmowe wzorce są bowiem chętnie wybierane. Nawet jeśli opatrzysz go innym tytułem i treścią, nie będzie efektu WOW. Publiczność może więc szybko stracić zainteresowanie prezentowanym materiałem.

Trzecią opcją jest stworzenie roadmapy samodzielnie. Program PowerPoint daje taką możliwość. W tym celu należy wykonać kilka prostych kroków.

  1. Wybór zdjęcia. Najlepiej sprawdzają się fotografie, na których dobrze widać drogę, pozbawione wielu szczegółów. Po wyborze zdjęcia należy je przekopiować do slajdu.
  2. Rozmieszczenie znaczników na zdjęciu. Żeby zaprezentować kolejność działań, celów, efektów etc., należy wstawić na fotografii znaczniki i ponumerować je. Na końcu drogi powinno znajdować się działanie, które trzeba podjąć jako ostanie lub efekt, do jakiego się dąży.
  3. Opis znaczników. Znaczniki należy odpowiednio opisać. Może to być etap lub rezultat projektu wraz z przewidywaną datą jego realizacji. I gotowe!

Roadmapa to narzędzie, które coraz chętniej jest wykorzystywane w prezentacjach multimedialnych, zwłaszcza tych tworzonych na potrzeby biznesu. Pozwala w atrakcyjnej formie zwizualizować plany, kierunki i efekty działań. Roadmapę można stworzyć samodzielnie. Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym efekcie, skorzystaj z usług specjalistów od projektowania graficznego. Wówczas zyskasz unikalny i przejrzysty projekt, który będzie spójny z prezentacją i Twoją wizją.

Comments are closed.

You may also like