Nieszczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej może mieć tragiczne konsekwencje dla właścicieli domów lub mieszkań, a także budynków firmowych. Metodą na to, aby zlikwidować wyciek wody w budynku, jest identyfikacja miejsca, z którego się ona wydobywa. Tylko wówczas można zapobiec rozprzestrzenianiu się cieczy i zapobiec uszkodzeniu ścian, sufitów, podłóg, a także wyposażenia pomieszczeń.

Wyciek wody w budynku – problem, którego nie warto bagatelizować

Lejąca się woda w budynku to częsty i poważny problem. Jego bagatelizowanie skutkuje tym, że może dojść do całkowitego zalania wielu pomieszczeń. Zawilgocone ściany są idealnym środowiskiem do namnażania się wykwitów pleśniowych, powstawania grzybów, a także innych drobnoustrojów. Nieodwracalne szkody, które powodowane są zawilgoconym powietrzem, mają wpływ także na stan zdrowia osób przebywających w tych wnętrzach.

Przyczyną silnego zawilgocenia pomieszczeń jest wyciek wody. Może on obejmować system centralnego ogrzewania, jak również instalację wodno-kanalizacyjną. Bez względu na to, w jakim miejscu pojawia się woda, należy jak najszybciej zlokalizować ją i usunąć przyczynę awarii. Wykrywanie nieszczelności instalacji wodnej powinno odbyć się od razu po zauważeniu wody na podłodze bądź też innych elementach wyposażenia czy konstrukcji budynku. Warto także zwrócić uwagę na to, czy woda nie wydobywa się spod szczelin w podłodze bądź też czy wyciek nie dotyczy sufitów i ścian. Istnieje co najmniej kilka metod lokalizowania wycieków wody. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy kilka najskuteczniejszych sposobów.

Pomiar wilgotności ścian

Osoby, które przygotowują się do wynajmu lub zakupu mieszkania, powinny wyposażyć się w urządzenie, którym jest miernik wilgotności ścian. Sprzęt ten można kupić na własny użytek, ale jeśli planuje się dokładnie zmierzyć poziom wilgotności ścian, dobrze jest zdecydować się na usługi profesjonalistów. Specjaliści są w stanie sprawdzić, czy w danym budynku doszło do wycieku wody. Przy użyciu sprzętu pomiarowego można także ocenić, czy w nieruchomości pojawiają się wycieki wody, które do tej pory nie zostały usunięte. Tego typu problemy mogą dotyczyć zarówno właścicieli mieszkań, jak i osób, które pragną sprzedać lub wynająć nieruchomość. Należy pamiętać, że pomiar wilgotności ścian zawęża obszar poszukiwań, gdzie może dojść do potencjalnego wycieku wody. Zastosowanie odpowiednio dobranych narzędzi pomoże zlokalizować źródło wycieku wody.

Wykonanie próby szczelności instalacji wodnej przy użyciu nowoczesnych urządzeń

Warto wykorzystać także próbę szczelności instalacji wodnej, która może zostać przeprowadzona przy użyciu powietrza zarówno z ciepłą, jak i zimną wodą. Przy wykonywaniu próby ciśnieniowej nie można korzystać z wody, ponieważ wszystkie jej źródła muszą być zamknięte.

Próba ciśnieniowa wykonywana jest przy użyciu manometru wzorcowego, z dokładnością odczytu 0,01 MPa. Sprzęt ten podłącza się do instalacji wodnej w budynku, po około dwóch i pół godziny można wykonać próbę szczelności instalacji wodnej. Kolejną metodą oceny czy w danym budynku dochodzi do wycieków wody jest badanie kamerą termowizyjną. Polega ono na obrazowaniu w podczerwieni, co pozwala na rejestrowanie promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty.

Zastosowanie kamery termowizyjnej do badania wycieków wody pozwala na zlokalizowanie ich z instalacji użytkowej, grzewczej czy kanalizacyjnej znajdującej się w podłodze, stropie, a także w ścianie budynku. Jest to bardzo przydatne, ponieważ w niektórych przypadkach zalania domu lub mieszkania pomiar wilgotności nie daje odpowiedzi na to, gdzie dokładnie znajduje się wyciek. Użycie termowizji do lokalizacji wycieków jest łatwym pomiarem dającym natychmiastowy wynik. Pozwala to na precyzyjną lokalizację wycieku, a także podjęcie stosownych i adekwatnych do zastanej sytuacji metod usuwania tego problemu.

Prawidłowe lokalizowanie wycieków wody to podstawa do usunięcia awarii. Tylko wówczas można zapobiec dalszym konsekwencjom, tj. systematycznemu zalewaniu ścian, podłóg, sufitów, a także elementów wyposażenia.

Comments are closed.

You may also like