Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań pozwalających na pracę w oparciu o sprężone powietrze. Poczynając od outsourcingu sprężonego powietrza, przez leasing i wynajem kompresorów a na zakupie własnego urządzenia kończąc. Najczęściej decydując się na wdrożenie rozwiązań bazujących na sprężonym powietrzu największy dylemat stanowi decyzja o tym czy zakupić, czy też wynająć sprężarkę powietrza. Nie jest to wcale takie proste, a decyzja powinna być podjęta indywidualnie w oparciu o charakter i tryb pracy zakładu oraz indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. Podpowiadamy więc kiedy kupić, a kiedy wynająć sprężarkę, aby było to najbardziej opłacalne dla firmy. 

Dla kogo wynajem sprężarki powietrza?

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że zawsze i w każdej sytuacji zakup urządzeń na własność i budowanie floty maszyn przez firmę jest najlepszą inwestycją w rozwój działalności. Dotyczy to niemal każdej branży i niezależnie od wielkości firmy. Ale ten model myślenia jest reliktem poprzedniej epoki, który warto odłożyć do lamusa. Zanim zdecydujesz się na zakup nowoczesnego kompresora na własność przekalkuluj wszystkie plusy i minusy takiej decyzji. W wielu sytuacjach może bowiem okazać się, że wynajem kompresora będzie  korzystniejszy finansowo, niż kupno sprężarki powietrza.

Wynajem sprężarki powietrza jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na początku działalności. Jest to czas, który dla przedsiębiorcy wiąże się z wieloma wydatkami wynikającymi z otwarcia firmy. Jeśli więc są takie opłaty, z których można zrezygnować, to warto z tej możliwości skorzystać. Doskonałym przykładem jest wynajem kompresora zamiast jego zakupu. Dzięki opcji wynajmu transakcję kupna sprężarki powietrza można nieco odsunąć w czasie i sfinalizować ją już po osiągnięciu przez zakład odpowiednich zysków.

To jednak niejedyna sytuacja, w której wynajem kompresora może okazać się korzystniejszy finansowo. Innym przykładem są firmy, które wykorzystują sprężone powietrze tylko okresowo. Liczne zakłady i przedsiębiorstwa prowadzą działalność w sposób zmienny, przez co stosowane procesy i rozwiązania technologiczne są bezpośrednio uzależnione od zawieranych umów, otrzymywanych zleceń i podpisywanych kontraktów. Tym samym podstawowa działalność nie wiąże się bezpośrednio ze stałym użytkowaniem sprężonego powietrza. Warto więc wziąć pod uwagę krótkoterminowy wynajem kompresorów, który pozwoli wyeliminować opłaty eksploatacyjne, serwisowe czy konserwacyjne a tym samym zmniejszyć koszty produkcji.

W jakiej sytuacji lepiej kupić kompresor?

Warto jednak pamiętać, że wynajem kompresora nie jest idealnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku każdego przedsiębiorstwa. Niektóre zakłady będą czerpać znacznie więcej korzyści z zakupu kompresora na własność. Nawet pomimo konieczności poniesienia kosztów stałych związanych z eksploatacją, konserwacją czy serwisowaniem urządzenia. Dotyczy to w szczególności zakładów, które swoją podstawową działalność opierają na użyciu sprężonego powietrza, a praca z tym medium jest prowadzona w sposób stały i niezależnie od typu i rodzaju przyjmowanych zleceń czy podpisywanych kontraktów. Taki tryb pracy ze sprężonym powietrzem sprawia, że wynajem kompresora wydaje się zupełnie nieopłacalny. Inwestycja w zakup kompresora będzie wydatkiem, który zwróci się firmie w postaci zysków ze zleceń, a w dalszej kolejności sprężarka powietrza zacznie niejako na siebie zarabiać.

Oprócz tego zakupiony kompresor może stać się głównym zasilaczem rozbudowanego i zaawansowanego systemu zaopatrywania w sprężone powietrze. Uzupełnienie go o dodatkowe elementy i akcesoria dodatkowo podniesie funkcjonalność i użyteczność sprężonego powietrza. Wszystko to sprawia, że zakup kompresora daje możliwość nieustannego rozwoju, rozbudowy i poszerzania sprawności układu pneumatycznego. Choć wybór urządzeń dostępnych do wynajęcia jest bardzo szeroki, to jednak znacznie lepsze dostosowanie do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa osiąga się poprzez zakup precyzyjnie dobranych urządzeń i akcesoriów.

źródło: czemar.pl

Comments are closed.

You may also like