Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mogą mieć różne formy własności, które wiążą się z nieco innymi prawami i obowiązkami. Poza kupnem nieruchomości, możesz starać się o tak zwane lokale spółdzielcze własnościowe. Czym różnią się obie sytuacje i które rozwiązanie jest lepsze? Warto to sprawdzić!

Podstawowe różnice między mieszkaniem własnościowym a spółdzielcze własnościowym

 Na początek należy skupić się na definicjach, a także wyjaśnieniu obu form posiadania. Mieszkanie spółdzielczo własnościowe to nieruchomość, której właścicielem, w ujęciu prawnym, jest spółdzielnia mieszkaniowa. Osoba bądź osoby, które z niego korzystają, powinny mieć udziały w spółdzielni – na tej podstawie mogą lokal użytkować. Co istotne, dzięki temu mieszkanie jest dziedziczone, może zostać również sprzedane bądź wynajęte.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z mieszkaniami spółdzielczymi lokatorskimi. W tym przypadku nabywcy otrzymują jedynie prawo korzystania z nieruchomości. Nie może być ona jednak przedmiotem wynajmu bądź sprzedaży. Nie ma także prawa dziedziczenia.

Najważniejszą informacją jest jednak to, że faktycznym właścicielem mieszkań spółdzielczych jest spółdzielnia.

Jeżeli zaś chodzi o mieszkanie własnościowe, właścicielem jest nabywca. To on zostaje wpisany do księgi wieczystej, dzięki czemu może z nim robić, co tylko chce – wynająć, sprzedać, zapisać w testamencie itd.

Co wybrać  – mieszkanie własnościowe czy spółdzielczo własnościowe

 Biorąc pod uwagę kwestie prawne, zdecydowanie lepszą sytuację zapewnia nieruchomość własnościowa. Zyskujesz bowiem nad nią pełną kontrolę. Ma to przełożenie nie tylko na jej użytkowanie, ale też na wszelkie inwestycje z nią związane. Z racji tego, że jesteś jedynym właścicielem tego mieszkania, możesz przekształcać je w dowolny sposób. Nie musisz również starać się o pozwolenie na ewentualny remont – decyzje podejmujesz Ty.

Za mieszkaniami spółdzielczo własnościowymi przemawiać mogą natomiast sprawy finansowe. Musisz jednak pamiętać o tym, że zdobycie takich lokali nie jest wcale proste. Wymaga spełnienia rozmaitych warunków, a czas oczekiwania jest przeważnie dość długi.

Gdzie warto szukać nowych mieszkań? Sprawdź pod Warszawą?

 W przypadku nieruchomości własnościowych ważną kwestią jest też swoboda wyboru lokalizacji, a także ich typu. Rynek jest bardzo szeroki, dlatego tylko od Ciebie zależy, czy postawisz na niewielką kawalerkę, standardowe mieszkanie dwupokojowe, czy może sięgniesz po coś większego. Tym bardziej że rynek cały czas jest naprawdę rozbudowany. Wystarczy przeanalizować oferty cenionych deweloperów, by dojść do wniosku, że jest w czym wybierać.

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się mieszkania pod Warszawą. Wyróżnić trzeba zwłaszcza Łomianki i Marki. Obie miejscowości znajdują się stosunkowo blisko stolicy, dlatego stwarzają świetną okazję do tego, aby w niej pracować, ale żyć w znacznie mniejszym ośrodku. Na tym jednak zalety tych lokalizacji się nie kończą. Wspomnieć trzeba również o tym, że:

  • zarówno Łomianki, jak i Marki kuszą ciszą i spokojem – nie ma tu mowy o wielkomiejskim gwarze,
  • mieszkania w tych miastach często położone są w pobliżu terenów zielonych – do dyspozycji otrzymujesz parki, a także ścieżki spacerowe,
  • możesz liczyć na naprawdę szeroką ofertę – tworzą ją nie tylko mieszkania, ale też segmenty i domy,
  • obie miejscowości cały czas się rozwijają, co ma przełożenie na ofertę sportową, edukacyjną i kulturalną. Do tego dochodzą jeszcze szpitale, sklepy, czy restauracje,
  • ceny mieszkań są znacznie atrakcyjniejsze niż w stolicy, dzięki czemu jesteś w stanie zakupić większe nieruchomości.

Mieszkania własnościowe w Łomiankach i Markach to naprawdę ciekawy wybór. Na pewno warto dokładniej przeanalizować rynek, a następnie porównać dostępne oferty. Zwłaszcza gdy pochodzą od cenionego dewelopera, który ma za sobą wiele sfinalizowanych inwestycji.

źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki

Comments are closed.

You may also like