Zarówno dywan, jak i wykładzina, mogą stanowić bardzo ładną dekorację wnętrz. Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że gromadzi się na nich mnóstwo kurzu oraz niebezpiecznych drobnoustrojów? Z tego też powodu zaleca się prać nie tylko dywany oraz wykładziny, ale również i tapicerowane meble. Z sanitarnego punktu widzenia powinieneś robić to dwa razy w roku – a przynajmniej jednokrotnie. Jeśli nie masz w nawyku regularnie prać swoich mebli oraz wykładzin, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu poniższego artykułu zmienisz swój punkt widzenia.

Po pierwsze: drobnoustroje

Największym zagrożeniem, jakie może nieść za sobą unikanie prania wykładzin oraz mebli, jest namnażanie się drobnoustrojów na ich powierzchni.

Mogą pojawić się kolonie nie tylko roztoczy, ale również bakterii oraz wirusów. Będzie to również znak dla grzybów pleśniowych, że są one mile widziane.

Jeśli nie chcesz więc ryzykować zainfekowania się chorobą przez Ciebie lub najbliższych, powinieneś zacząć lepiej dbać o stan czystości Twojego wyposażenia domowego.

Po drugie: żywotność

Mała liczba osób zdaje sobie sprawę, że dzięki regularnemu praniu dywanów oraz wykładzin, będziesz w stanie znacznie wydłużyć ich żywotność.

Niektóre źródła podają, że czyste dywany są w stanie wytrzymać o 20, a nawet 30% dłużej niż wykładziny, których właściciele spychają aspekty sanitarne na dalszy plan.

Co jednak możesz rozumieć poprzez żywotność dywanu? Skąd możesz wiedzieć, kiedy dywan przestaje być „zdatny do użytku”? To proste: pierwszym objawem jest blaknięcie kolorów, następnie zmiana jego faktury, by na samym końcu podwijał się on w takim stopniu, że niemożliwe będzie ponowne, płaskie rozłożenie.

Po trzecie: wygląd i zapach

O ile dwa poprzednie aspekty nie musiały być dla wszystkich jasne, o tyle kwestia estetycznego wyglądu oraz przyjemnego zapachu nie powinna nikogo zdziwić.

Powiedzmy sobie bezpośrednio: regularnie czyszczony oraz oddawany do prania dywan (lub też tapicerka meblowa), będzie po prostu znacznie lepiej się prezentował.

O ile jesteś w stanie samodzielnie odświeżyć woń swojej wykładziny za pomocą domowych detergentów, o tyle zapachów „zakorzenionych” we wnętrzu można pozbyć się tylko i wyłącznie za pomocą dogłębnego prania.

Jak prać dywany / wykładziny / tapicerki meblowe?

Przede wszystkim: odradzamy samodzielnych prób prania wyżej wymienionego asortymentu domowego. Może to bowiem przynieść więcej szkód, niż faktycznych korzyści.

Znacznie rozsądniej będzie oddać swoje rzeczy w ręce profesjonalnej firmy piorącej dywany, która oferuje również czyszczenie tapicerek meblowych. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że sprzęt, który odbierzesz, będzie nie tylko dobrze się prezentował, ale będzie również wolny od wszelakich niebezpiecznych drobnoustrojów.

Nie zapominaj jednak o tym, aby pomiędzy praniami regularnie odkurzać swój sprzęt domowy. W tym miejscu jesteśmy w stanie polecić specjalne odkurzacze do wykładzin, które bardzo często wyposażone są w dodatkową funkcję piorącą.

Nie martw się więc dłużej o zabrudzenia oraz nieestetyczne plamy na Twojej tapicerce, gdyż, jak sam widzisz, istnieją profesjonalne firmy, które zajmą się Twoim sprzętem za Ciebie.

Comments are closed.

You may also like