Pompa ciepła to urządzenie, które udowadnia, że dom może być wyposażony nie tylko w tani pod względem eksploatacyjnym, ale również bezobsługowy i przyjazny środowisku system grzewczy. Sama inwestycja w instalację nie należy jednak do najtańszych. Dlatego wybór pompy ciepła należy poprzedzić wnikliwą analizą, która pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Jakie urządzenia można dostać na rynku? Na które warto się zdecydować i kiedy?

Pompa ciepła – co to jest? Jak działa? Najważniejsze korzyści

 Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię cieplną nagromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu, by zasilić instalację centralnego ogrzewania i przygotować ciepłą wodę użytkową. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego! Pompa ciepła działa jak lodówka, tyle że… odwrotnie. Pobiera energię z otoczenia i przekazuje ją do wewnątrz, podczas gdy lodówka absorbuje ciepło z produktów, które się w niej znajdują, a uzyskaną energię zwraca na zewnątrz.

Żeby pompa ciepła spełniła swoje zadanie, musi współpracować z dolnym i górnym źródłem ciepła. Funkcję pierwszego pełni – w zależności od modelu urządzenia – woda, grunt lub powietrze, a drugiego – odbiornik ciepła. W roli odbiornika najlepiej sprawdza się system ogrzewania płaszczyznowego, gdyż działa efektywnie nawet przy niskich temperaturach zasilania. Przekłada się to na wysoką sprawność pompy ciepła i gwarantuje najniższe koszty eksploatacyjne.

Niezależnie od modelu pompa ciepła:

  • jest przyjazna dla środowiska naturalnego – nie spala paliw, więc nie generuje zanieczyszczeń powietrza. Ponadto do jej zasilania można wykorzystać energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, np. z instalacji fotowoltaicznej,
  • jest tania w eksploatacji – pobiera energię cieplną z odnawialnych źródeł: gruntu, wody lub powietrza, za które w odróżnieniu od prądu, gazu czy też paliw stałych nie trzeba płacić.  Charakteryzuje się również wysoką efektywnością energetyczną. Dodatkowo inwestor ma możliwość zmniejszenia kosztów związanych z eksploatacją pompy poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilać system w energię elektryczną. Oczywiście zwiększa to koszt inwestycji. Niemniej zapewnia długofalowe korzyści w postaci niskich rachunków za ogrzewanie i prąd.
  •  jest praktycznie bezobsługowa – użytkowanie pompy ciepła nie wymaga żadnych skomplikowanych działań. Wystarczy ustawić pożądane temperatury powietrza we wnętrzu i ciepłej wody użytkowej i gotowe!

Pompa ciepła w domu – rodzaje. Jaki model i kiedy wybrać?

 Wybór pompy ciepła jako źródła ogrzewania ma wiele zalet. Żeby jednak inwestor mógł czerpać maksimum korzyści, powinien uważnie przyjrzeć się dostępnym na rynku urządzeniom. Jaki rodzaj pompy ciepła i kiedy wybrać, aby zagwarantować sobie najwyższe oszczędności?

  1. Pompa ciepła typu powietrze-woda. To najczęściej wybierana opcja, w przypadku której funkcję dolnego źródła ciepła pełni powietrze. System charakteryzuje się prostym montażem, co przekłada się na jego niższą cenę. Niestety ma też zasadniczą wadę – wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz obniża się sprawność urządzenia.
  2. Pompa ciepła gruntowa. Działa bez zarzutu nawet przy niskich temperaturach. Jej instalacja jest jednak kosztowna. W jej przypadku w skład systemu mogą wchodzić albo kolektory poziome, albo sondy pionowe. Pierwsze są przeznaczone do montażu na dużych działkach, drugie na małych.
  3. Pompa ciepła typu woda-woda. Pobiera ciepło z wód gruntowych, toteż może wymagać uzyskania dodatkowego pozwolenia wodnoprawnego. Charakteryzuje się wysoką efektywnością działania nawet przy niskich temperaturach. Jest jednak kosztowna.

Pompa ciepła to praktycznie bezobsługowe urządzenie grzewcze, które nie tylko jest przyjazne środowisku naturalnemu, ale również tanie w eksploatacji. Żeby inwestycja zapewniła maksimum korzyści i szybko się zwróciła, należy odpowiednio dobrać rodzaj sprzętu. Nie wiesz, jaki model sprawdzi się w Twoim przypadku? Nie musisz o tym decydować samodzielnie. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy oferują dystrybucję i montaż pomp ciepła. Dzięki temu na pewno nie stracisz.

Comments are closed.

You may also like