Od co najmniej kilku lat pompy ciepła cieszą się dużą popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firm. Stanowią atrakcyjną, ekologiczną alternatywę dla standardowych instalacji grzewczych – także dlatego, że występują w wielu odsłonach. Do tych najtańszych należy pompa ciepła powietrze-powietrze, która znajduje zastosowanie między innymi w domach jednorodzinnych. Warto zatem sprawdzić, z czego się składa i jak działa. Jednocześnie zastanówmy się, na co trzeba zwrócić uwagę podczas porównywania poszczególnych modeli i podejmowania decyzji zakupowej.

Co to jest pompa ciepła powietrze-powietrze – jak działa?

 Na początek trochę informacji technicznych, które dotyczą konstrukcji omawianych sprzętów. Z czego składają się pompy ciepła powietrze-powietrze? Do elementów najważniejszych z pewnością należy zaliczyć:

  • parownik – jest to jednostka zewnętrzna, która odpowiada za pobór powietrza z zewnątrz. Zawiera wentylatory.
  • sprężarka – pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ zwiększa ciśnienie powietrza,
  • jednostka wewnętrzna – to do niej kierowany jest gaz, dzięki któremu możliwe staje się ogrzanie pomieszczenia,
  • części dodatkowe – wymienić trzeba przede wszystkim miedziane przewody, w których krąży powietrze. Do tego dochodzą jeszcze rozmaite systemy oraz technologie, za prawą których domownicy mogą regulować generowaną temperaturę i uruchamiać dodatkowe funkcje.

Znasz już podstawowe elementy pompy ciepła powietrze-powietrze. Teraz przyszedł czas na to, aby omówić zasadę jej działania. Nie jest ona wcale skomplikowana. Najpierw wentylatory zasysają powietrze z otoczenia, z którego ciepło pobiera specjalny czynnik roboczy utrzymywany pod niskim ciśnieniem. W kolejnym kroku powietrze dochodzi do sprężarki, która jednocześnie zwiększa jego ciśnienie i podnosi temperaturę.

Taki gaz trafia do jednostki wewnętrznej, gdzie ulega skropleniu, oddając całe ciepło. Na koniec czynnik jest rozprężany, wraca one też do jednostki zewnętrznej. Dzięki temu cały opisany wyżej mechanizm może zostać powtórzony.

Pompy ciepła z odwróconym procesem ogrzewania

 Na rynku dostępne są pompy powietrze-powietrze pozwalające na odwrócenie procesu pobierania ciepła. Dzięki temu sprzęt może nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale też je chłodzić. Działa wtedy jak klasyczna klimatyzacja. Zakup takich urządzeni okaże się dobrym sposobem na uzyskanie niemałych oszczędności. Szczególnie wówczas, gdy postawisz na nowoczesne konstrukcje, działające w oparciu o systemy, które nie potrzebują dużych ilości energii.

Czy warto kupić pompę ciepła powietrze-powietrze?

 Zdecydowanie największą zaletą pomp ciepła typu powietrze-powietrze jest ich cena, znacznie niższa w porównaniu z pozostałymi systemami (na przykład powietrze-woda). Tyczy się to zarówno kosztu zakupu urządzeń, jak i montażu. Jak natomiast wygląda eksploatacja? Z racji tego, że omawiany rodzaj pomp generuje ciepło z powietrza, nie wymaga dużych ilości energii elektrycznej. Przekłada się to na dość niskie rachunki za prąd. Oszczędność jest w tym przypadku naprawdę znacząca, co stanowi zachętę do inwestycji.

Warto podkreślić również to, że takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych – zarówno w tych mniejszych, jak i większych. Cała sztuka polega na doborze odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do aktualnego (i przyszłego) zapotrzebowania na ciepło. 

Do tego wszystkiego dochodzi szeroka funkcjonalność. Systemy powietrze-powietrze przeważnie składają się z nowoczesnych urządzeń, które obsługują wiele przydatnych funkcji. To właśnie dzięki nim jesteś w stanie w szybki sposób dostosować generowaną temperaturę, uruchomić dostępne tryby grzania lub chłodzenia, a nawet skonfigurować harmonogram pracy całej instalacji. Biorąc to wszystko pod uwagę, śmiało można przyznać, że inwestycja w pompy powietrza powietrze-powietrze wydaje się więcej niż opłacalna. Szczególnie gdy postawisz na sprawdzonych dostawców.

źródło: Klimatyzacja Warszawa

Comments are closed.

You may also like