Urządzenia służące do zaopatrywania w sprężone powietrze dostępne są w różnych wariantach, konfiguracjach, a także z szerokim wyposażeniem dodatkowym uzupełniającym jego funkcjonalność. Podstawowy podział sprężarek wyróżnia urządzenia olejowe i bezolejowe. Każde z nich nadaje się do pracy w innych branżach oraz w odmiennym trybie. Dlatego wraz z decyzją o zakupie kompresora należy dobrze przeanalizować potrzeby zakładu. Sprężarki bezolejowe stanowią idealną odpowiedź na potrzeby firm, które oczekują najwyższej czystości sprężonego powietrza. Wyjaśniamy mechanizm działania sprężarek bezolejowych oraz ich możliwe zastosowanie.

Sprężarka bezolejowa a olejowa — różnice

Główną różnicą między sprężarkami bezolejowymi a bezolejowymi jest stosowanie oleju jako chłodziwa i smaru. Ponadto zasada działania jest identyczna. Blok sprężarki olejowej nie może działać prawidłowo bez odpowiedniego smarowania. Z kolei w sprężarkach bezolejowych tłok wykonany jest z materiału o niskim współczynniku tarcia. Dlatego stosowanie oleju smarującego nie jest konieczne. Oprócz tych oczywistych różnic należy również powtórzyć, że sprężarki smarowane olejem są na ogół znacznie większe niż sprężarki bezolejowe. Ta cecha sprawia, że ​​sprężarki olejowe są mniej zwrotne i trudniejsze w transporcie. Dlaczego producenci często wyposażają koła w tę linię sprężarek powietrza.

Dlaczego warto wybierać kompresory bezolejowe — zalety

Praca ze sprężarkami bezolejowymi ma wiele zalet. Urządzenia tego typu charakteryzują się łatwą obsługą i prostą konserwacją. Serwis urządzeń może być wykonywane znacznie rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku sprężarek olejowych. Dlatego polecane są dla mniej doświadczonych, początkujących użytkowników, jak również do użytku domowego. Ponadto są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska, ponieważ nie uwalniają do ekosystemu szkodliwych substancji, cząstek oleju czy pozostałości kondensatów.

Dodatkowo największą zaletą sprężarek bezolejowych jest wysoka higiena pracy oraz dostarczanie najwyższej jakości sprężonego powietrza. We wszystkich gałęziach przemysłu, które wymagają sprężonego powietrza klasy 0, czyli wolnego od zanieczyszczeń, stosowane są sprężarki bezolejowe. Dotyczy to przede wszystkim przemysłu farmaceutycznego i spożywczego, ale także zakładów przemysłowych i usługowych z innych branż. Sprężarki bezolejowe to urządzenia o kompaktowych rozmiarach, które są znacznie mniejsze niż sprężarki napędzane olejem napędowym o podobnych parametrach. Dzięki temu są lżejsze i bardziej zwrotne. Sprawia to, że idealnie nadają się do użytku w domu, w garażach lub w małych fabrykach, gdzie przestrzeń jest znacznie ograniczona.

Gdzie sprawdzą się sprężarki bezolejowe — zastosowanie

Ze względu na swoje liczne zalety sprężarki bezolejowe znajdują zastosowanie zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i domowych. W domu i w ogrodzie kompresory bezolejowe idealnie nadają się do zasilania urządzeń służących do malowania ścian lub konstrukcji drewnianych. Sprawdzą się również w realizacji innych czynności, takich jak pompowanie kół samochodu lub roweru czy czyszczenie zakurzonego sprzętu i narzędzi. W przemyśle bezolejowe sprężarki powietrza wykorzystywane są głównie w sektorze medycznym, farmaceutycznym, spożywczym, a także w przemyśle chemicznym, także do produkcji układów scalonych, gdzie wymagane jest również sprężone powietrze o najwyższej jakości i doskonałej czystości oraz całkowicie wolne od wilgoci.

Comments are closed.

You may also like