Osoby uprawiające sport są narażone na kontuzje, które obejmują między innymi stawy kolanowe. Należy odpowiednio zadbać o tę część ciała, ponieważ doznane urazy, nawet niewielkie, mogą spowodować poważne problemy zdrowotne w przyszłości.

USG stawu kolanowego a kontuzje tej części ciała

Nieleczone kontuzje i urazy w obrębie stawów kolanowych mogą doprowadzić do czasowego, a nawet trwałego unieruchomienia tych części ciała. Skutkuje to utrudnieniem w codziennej egzystencji, jak i całkowitym wykluczeniem z dalszego uprawiania sportu. Osoby, które nie narzekają na problemy z kolanami, również powinny dbać o stawy kolanowe, ponieważ nadmierna aktywność fizyczna może doprowadzić do powstania w nich mikrourazów. Badaniem, które może pomóc w diagnostyce, a także podjęciu odpowiednich metod leczenia, jest USG stawu kolanowego. To badanie ultrasonograficzne, które powinno być przeprowadzone zarówno wśród osób nie narzekających na problemy ze stawami kolanowymi, jak i narażonych na kontuzję.

USG stawu kolanowego obrazuje struktury wspomnianych stawów. Pozwala ono na obejrzenie stawu kolanowego od wewnątrz. Przy pomocy ultrasonografii można wykryć nawet niewielkie zmiany w stawach kolanowych. USG kolan może pomóc w prawidłowej diagnostyce stanów pourazowych. To badanie, przy pomocy którego można zidentyfikować czy doszło do dalszych uszkodzeń, a także ocenić ich rozległość. USG kolana obejmuje także zobrazowanie aparatu więzadłowego i ścięgien pod kątem powstania w nich mikrourazów, które mogą przerodzić się w poważne kontuzje.

Ocena stanu kaletki i więzadeł krzyżowych

USG kolana wykonuje się nie tylko w przypadku biegaczy, osób uprawiających sporty walki czy też inne dyscypliny. To badanie, które powinno wykonywać się również po przebytych urazach i kontuzjach. Dotyczy to nie tylko wyczynowców, ale również osób amatorsko uprawiających jogging czy też inną aktywność fizyczną. USG stawu kolanowego może być zlecone przez lekarza ortopedę. Warto także wykonać to badanie jako profilaktycznie, aby przekonać się, czy w stawach kolanowych nie doszło do zmian spowodowanych na przykład upadkami czy doznanymi urazami.

W trakcie USG stawu kolanowego lekarz ortopeda jest w stanie fachowo ocenić jamę stawu kolanowego, więzadeł krzyżowych, kondycję kaletki, a także chrząstek, kłykci, kości udowej. USG stawu kolanowego umożliwia także zobrazowanie kondycji rzepki, więzadła stawu kolanowego, łąkotki i ścięgna. Ponadto ocenie podlega staw podkolanowy. Wszystkie te części stawu kolanowego odgrywają bardzo ważną rolę w sprawnym i bezproblemowym poruszaniu się. Osoby, które udają się na badanie USG kolana mogą dowiedzieć się, w jakim stanie mają kaletki czy też więzadła krzyżowe.

Wskazania do wykonania USG kolana

Wszelkiego typu urazy sportowe stawu kolanowego wymagają podjęcia natychmiastowych działań w postaci postawienia prawidłowej diagnozy, jak również zastosowania sprawdzonych metod leczniczych i rehabilitacji. Działaniem poprzedzającym wyżej wymienione jest badanie USG stawu kolanowego. To ultrasonografia, przy pomocy której można ocenić, dlaczego dochodzi do ostrych i przewlekłych stanów bólowych w obrębie stawu kolanowego.

Nieinwazyjne USG kolan to badanie o dużej wartości diagnostycznej, które jest całkowicie niebolesne, nie ma skutków ubocznych i może być powtarzane tak często, jak jest to konieczne. Przygotowanie do USG kolana polega wyłącznie na odsłonięciu nogi powyżej stawu kolanowego. Sportowcy amatorzy i wyczynowcy, którzy powinni skorzystać z USG stawu kolanowego to osoby cierpiące na obrzęki kolan, guzy, różnego typu zespoły bólowe, a także blokady ruchowe. W obrębie kolana wskazaniem do badania USG stawu kolanowego są zwichnięcia, złamania, skręcenia i urazy kolana, stany zapalne, problemy spowodowane toczącymi się chorobami zwyrodnieniowymi i reumatologicznymi, a także problemy w wyproście i zgięciu kolan.

USG stawu kolanowego jest badaniem, przy pomocy którego można ocenić kolan. Wskazaniem do jego wykonania są wszelkiego typu niepokojące zmiany, w tym obrzęki, guzy czy zespoły bólowe. Osoby wyczynowo uprawiające sport, jak również amatorzy, powinni wykonywać USG kolana tak często, jak jest to konieczne, również profilaktycznie.

źródło: https://www.gabinetusg.com.pl/

Comments are closed.

You may also like