Gazy wykorzystywane w medycynie zwykle kojarzone są z zabiegami anestezjologicznymi. Tak naprawdę jednak skala ich zastosowań jest znacznie szersza – mają one nieoceniony wpływ między innymi podczas diagnostyki pacjentów oraz przechowywaniu płynów ustrojowych. Jeśli jesteś ciekaw, jakie gazy najczęściej wykorzystywane są w medycynie, to przeczytaj poniższy artykuł, a za chwilę wszystkie zagadnienia dotyczące gazów medycznych staną się dla Ciebie jasne.

Sprężone powietrze

Najczęściej wykorzystywane jest sprężone powietrze – zresztą nie tylko w medycynie, ale również i wielu innych dziedzinach.

Jest to najzwyklejsze powietrze o bardzo wysokim ciśnieniu, i służy ono głównie jako motor napędowy dla wielu sprzętów wykorzystywanych w medycynie.

Sprężone powietrze jest wykorzystywane również podczas wykonywania zabiegów, między innymi u stomatologa podczas rutynowych badań jamy ustnej.

Tlen medyczny

Drugim najczęściej wykorzystywanym gazem jest tlen medyczny. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on głównie z tlenu – najbardziej niezbędnego do życia pierwiastka chemicznego.

Wykorzystuje się go w wielu sytuacjach, w których życie pacjenta może być zagrożone – na przykład podczas resuscytacji krążeniowo oddechowej, gdy poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie oddychać.

Podtlenek azotu

W przeciwieństwie do czystego azotu, który wykorzystywany jest do utrzymania bardzo niskiej temperatury, jego podtlenek służy do wpływania na psychikę oraz układ nerwowy pacjenta.

Jest on znacznie bardziej rozpoznawalny pod nazwą „gaz rozweselający” i jest wykorzystywany podczas bolesnych zabiegów. Podobnie jak tlen medyczny, tak i podtlenek azotu znajduje swoje zastosowanie w stomatologii: aby wprowadzić pacjenta w stan odprężenia oraz zminimalizować odczuwane bodźce bólowe.

W jaki sposób podawane są gazy medyczne?

Gazy medyczne mogą być podawane na wiele sposobów, głównie poprzez specjalnie przygotowane do tego nośniki gazowe, które znajdują się nie tylko w placówkach medycznych, ale nawet i karetkach pogotowia ratunkowego.

Istnieją jednak urządzenia, dzięki któremu dostęp do gazów medycznych jest znacznie szybszy oraz wygodniejszy, a sam komfort oraz bezpieczeństwo pacjenta zostaje podniesione do maksimum.

Panele nadłóżkowe jako dozowniki gazów medycznych

Jednym z takich urządzeń jest panel nadłóżkowy – montuje się go najczęściej w salach szpitalnych aby podwyższyć poziom komfortu nie tylko pacjenta, ale także samego personelu medycznego.

Wysokiej jakości panel nadłóżkowy zawiera w sobie dużą ilość aparatury medycznej, w tym wcześniej wymienione dozowniki gazów. Oprócz tego, zawierają one niezbędne wyposażenie każdej sali chorych, takie jak gniazda elektryczne lub też przyciski służące do wezwania pomocy.

Gdzie zakupić odpowiedni panel nadłóżkowy?

Dobrej jakości panel nadłóżkowy wyposażony jest w wiele dodatkowych udogodnień (przykładowo złącza USB) oraz zawiera wszystkie niezbędne atesty bezpieczeństwa i dokumentacje, które uprawniają użycie go w medycynie.

Pamiętaj o tym, aby dokonywać zakupów u sprawdzonego sprzedawcy sprzętu medycznego – w końcu chodzi tutaj zarówno o komfort, jak i zdrowie pacjentów, dlatego też nie ma tutaj miejsca na półśrodki.

Comments are closed.

You may also like