Ścielenie słomy jest nieodłącznym elementem pracy w gospodarstwie hodowlanym, utrzymującym bydło, trzodę chlewną, a także drób. W niewielkich kurnikach czy oborach można sobie poradzić ręcznie, jednak na dużych powierzchniach przydatna będzie automatyzacja pracy. Doskonałym rozwiązaniem jest ścielarka do słomy, która rozdrabnia i równomiernie rozrzuca słomę. Jak wybrać idealną maszynę? Czym kierować się przy wyborze?

Wielkość i pojemność urządzenia

Ścielarka do słomy zawsze powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb – wielkości produkcji, a także wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować. W dużych, przestronnych oborach niezbyt dobrze sprawdzą się niewielkie i mało wydajne maszyny. Wielkość maszyny przekłada się bowiem bezpośrednio na szybkość i skuteczność jej pracy. Duże ścielarki mają o wiele większe zbiorniki, pomieszczą jednorazowo spore ilości słomy, dzięki czemu cały proces wymiany ściółki w oborze czy kurniku będzie przebiegał szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Co można do niej wrzucić?

Słoma występuje w różnej postaci, zarówno luźnej, jak i w formie kostek czy balotów. Warto więc dopasować rodzaj ścielarki do słomy do materiału, jaki będzie przerabiała. Dobrym rozwiązaniem do cięcia zarówno kostek, jak i dużych, zbitych balotów, może być ścielarka do słomy Tomahawk, która tnie kostki różnej wielkości i szybko je rozdrabnia.

Sposób załadunku

Na rynku maszyn i urządzeń rolniczych można znaleźć ścielarki do słomy ładowane z boku lub od góry. Maszyny ładowane z boku zwykle są mniejszych rozmiarów, gdyż są przeznaczone do załadunku ręcznego. Ścielarki ładowane od góry przeznaczone są do cięcia balotów i kostek – materiał jest do nich transportowany za pomocą ładowarek lub innych maszyn rolniczych. Pod względem sprawności i wydajności pracy, zdecydowanie lepszą opcją są ścielarki ładowane od góry. Co więcej, taka forma załadunku pozwala na ograniczenie strat materiałów. A że koszty zakupu słomy z roku na rok są coraz wyższe, warto i ten element wziąć pod uwagę podczas wybierania urządzenia.

Kompatybilna z innymi urządzeniami

Zakup ścielarki do słomy to inwestycja na wiele lat, warto więc wziąć pod uwagę także takie kwestie, jak samodzielność maszyny oraz kompatybilność z innymi urządzeniami wykorzystywanymi do pracy w gospodarstwie. Świetnie sprawdzą się ścielarki do słomy, które są samodzielnymi pojazdami, a także można je zintegrować z ciągnikiem lub wozem paszowym.

Sprawdzona i polecana przez rolników

Choć przy wyborze maszyn rolniczych należy brać pod uwagę ich parametry techniczne, moc, sprawność czy udogodnienia, nie należy bagatelizować opinii osób, które wybrany model posiadają w swoich gospodarstwach i są w stanie sporo powiedzieć, jak sprawdza się w praktyce. Zdarza się, że maszyna ma świetne parametry i jest pod każdym względem zachwalana przez producenta, a w pracy okazuje się trudna, niewygodna lub powoduje wiele problemów. Przez zakupem ścielarki do słomy, warto więc zasięgnąć opinii innych hodowców, sprawdzić, co mają w swoich gospodarstwach, co polecają, a co odradzają.

Comments are closed.

You may also like