Podhale przyciąga niezapomnianym klimatem i doskonałym jedzeniem, dlatego nie dziwi nikogo, że przybywają tu turyści z Polski i całej Europy. Region, choć znany jest głównie ze strojów góralskich, architektury, drewnianych rzeźb, charakterystycznych obrazów i serów, jednak nie wolno w tym wszystkim zapominać o doskonałym mięsiwie.

Gdzie spróbować tradycyjnych góralskich dań?

Turyści odwiedzający Podhale powinni udać się do Zakopanego, miasta często określanego mianem zimowej stolicy Polski. Siedziba powiatu tatrzańskiego jest polską wizytówką poza granicami państwa, jednocześnie pobyt tam jest szansą, by spróbować wykwintnych specjałów lokalnej kuchni.

Wizyta w zakopiańskiej restauracji z widokiem na Tatry to możliwość połączenia pysznego jedzenia i wyjątkowego klimatu. Kuchnia podhalańska obejmuje takie regionalne potrawy jak m.in. kwaśnica, pieczone na blasze moskole, ziemniaczane hałuski.

Co należy wiedzieć o regionalnej, podhalańskiej kuchni?

W Zakopanem poleca się pstrąga, jagnięcinę i baraninę podawaną według różnorakich przepisów. Pstrąg najlepszy jest podawany na maśle z oscypkiem. Kwaśnica jest wskazana po powrocie z wyczerpującej górskiej wyprawy, warto zdecydować się na takie danie, gdyż potrawa ta świetnie rozgrzewa. Zupa ta jest bardzo pożywna, gdyż w jej skład najczęściej wchodzi baranina.

Bardzo dużo zależy w kwestii jedzenia od tego, jaką porą turysta przybywa do Zakopanego. W okresach letnim i jesiennym warto skusić się na zupę z borowików i smażonych na maśle rydzów. Bez względu na wszystko, turysta po raz pierwszy przybywający do Zakopanego powinien spróbować jagnięciny, pieczeni baraniej, golonki po góralsku i wymienionej już kwaśnicy.

Czym cechuje się kuchnia podhalańska?

Kuchnia podhalańska przyciąga turystów swą praktycznością. Życie pod Tatrami od zawsze było trudne z wielu przyczyn, uprawiano tutaj wyłącznie zboże i ziemniaki, co wpłynęło na tamtejsze kulinaria.

Z pewnością warto spróbować zup serwowanych na Podhalu, oprócz kwaśnicy będą to m.in. żur oraz zupa grzybowa na wywarze z mięsa i warzyw. Turyści bardzo chwalą sobie także tamtejszą golonkę z miodem pitnym, podawaną zwykle z chrzanem i musztardą. Górale serwują tzw. chłopskie specjały, warto skosztować tamtejszej białej kiełbasy, gołąbków w sosie pomidorowym czy kotleta schabowego po chłopsku, czyli panierowanego z kapustą zasmażaną i ziemniakami z wody. Godne polecenia są także tzw. zrazy polskie zawijane z boczkiem i ogórkiem.

Jedzenie serwowane w Zakopanem jest pożywne, świetne po całodniowym wysiłku na stoku, tamtejsza panorama górska dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala po prostu wypocząć. W żadnym innym miejscu w Polsce nie podaje się równie wybornej pieczeni baraniej jak właśnie tutaj, u podnóży Tatr.

Comments are closed.

You may also like