Zdrowe zęby i jama ustna mają niezwykle ważne znaczenie w każdym aspekcie naszego życia. Na pierwszy rzut oka – to kwestia estetyki, bo przecież lśniący bielą uśmiech dodaje urody. Łączą się z tym aspekty społeczne, bo wchodzi w grę pewność siebie, poczucie własnej wartości i łatwość nawiązywania kontaktów. Najbardziej podstawowa jest jednak sprawa zdrowia – regularne odwiedziny u stomatologa i leczenie ewentualnych zmian, kiedy tylko się pojawią, pozwala zapobiegać poważnym schorzeniom, których źródłem może być nieleczona próchnica.

Zaprzyjaźnij się ze swoim dentystą

Odwiedziny w gabinecie stomatologicznym nie zawsze bywają przyjemnością, szczególnie, jeśli nie jest to tylko przegląd, lecz konieczne jest np. wypełnienie ubytków w zębach. Na szczęście współcześnie odeszliśmy bardzo daleko od przekonania, że leczenie próchnicy musi być bolesne. Czasy dentystów będących postrachem minęły, dziś medycyna dysponuje łatwo dostępnymi i niezwykle skutecznymi metodami znieczulenia. Wizyta może więc minąć bez bólu i strachu.

Zdarzają się jednak niestety nadal sytuacje, kiedy standardowe metody znieczulenia to za mało i konieczne jest uśpienie pacjenta na czas zabiegów stomatologicznych.

Leczenie zębów pod narkozą – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?

Przykładem wskazującym na konieczność zastosowania środków innych niż znieczulenie są osoby z tzw. dentofobią, czyli odczuwające paniczny, nie do opanowania strach przed wizytą u stomatologa. Lęk ten najczęściej bywa związany z wcześniejszymi nieprzyjemnymi doświadczeniami podczas leczenia i powoduje, że tacy pacjenci nie zgłaszają się nawet na przeglądy i nie są w stanie poddać się zabiegom w razie wystąpienia ewentualnej próchnicy. Może to prowadzić do nasilonego pogorszenia się stanu jamy ustnej, co dodatkowo nasila obawy.

O ile w przypadku niewielkiego strachu możliwe (i często wykorzystywane) jest zastosowanie tzw. gazu rozweselającego, który wprowadza w stan rozluźnienia i znacząco obniża poziom lęku, o tyle w przypadku dentofobii może się zdarzyć, że konieczne będzie leczenie zębów pod narkozą.

Uśpienie pacjenta może być stosowane też w przypadku osób, z którymi kontakt jest utrudniony (z powodu upośledzenia umysłowego czy chorób psychicznych).

Takie postępowanie bywa stosowane również u dzieci, zarówno u maluchów niewspółpracujących z powodu dentofobii, jak i w sytuacji rozległej próchnicy. Ponieważ u małych pacjentów zęby psują się niezwykle szybko, stomatologom zależy na jak najszybszym zaleczeniu ubytków, stąd niekiedy wskazane jest plombowanie kilku zębów podczas jednej wizyty. Nawet jeśli dziecko zna swojego stomatologa i nie boi się borowania, utrzymanie otwartej buzi przez odpowiednio długi czas może być dla niego zbyt trudne i – rzecz jasna po każdorazowym dokładnym rozważeniu możliwych opcji – może się okazać, że to właśnie zastosowanie narkozy będzie wskazane.

Współczesne metody leczenia zębów pod narkozą są bezpieczne i niezwykle skuteczne. Pozwalają na leczenie bez bólu i strachu i zachowanie zdrowego uśmiechu nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Comments are closed.

You may also like