Hydrauliczne dźwigi samochodowe to pojazdy, które coraz częściej wykorzystywane są w wielu gałęziach gospodarki. Z tego artykułu dowiesz się co to są HDSy i jakie zadania realizują. 

HDSy — co to są za pojazdy

HDSy — czyli inaczej hydrauliczne dźwigi samochodowe to pojazdy ciężarowe wyposażone w dźwig. Jest on zazwyczaj zamontowany zaraz za kabiną kierowcy lub z tyłu skrzyni ładunkowej. HDSy są pojazdami wielofunkcyjnymi — przeznaczone są do załadunku, transportu i rozładunku towarów. Zastosowanie ciężarówek z dźwigiem sprawia, że ogranicza się konieczność korzystania z dwóch maszyn — ciężarówki do transportu i dźwigu do załadunku i rozładunku. W efekcie realizacja takiej usługi jest nie tylko szybsza, ale i znacznie tańsza. HDSy dysponują dźwigiem, który może podnieść ładunek o masie kilkunastu ton. Największe pojazdy podnoszą ładunek ważący nawet ponad 20 ton. Jednocześnie ramię dźwigu może się wyciągać na odległość ponad 20 metrów. To sprawia, że HDSy mogą załadować ciężkie, wielkogabarytowe towary zlokalizowane w pewnej odległości od pojazdu. 

Rodzaje HDSów

Na rynku istnieje kilka różnych typów ciężarówek z hydraulicznym dźwigiem. Najbardziej powszechne są HDSy szosowe i terenowe. Pierwsze z nich dedykowane są do transportu po drogach utwardzonych. HDSy szosowe są szybsze i tańsze w transporcie. Pozwalają na przewóz ładunków na dalekich trasach. Z kolei dźwigi samochodowe terenowe doskonale sprawdzają się w transporcie na terenach bez dróg utwardzonych. Dotyczy to w szczególności budów zlokalizowanych w miejscach bez odpowiedniego dojazdu. Dotyczy to zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i drogowego czy wszystkich prac związanych z budową sieci przesyłowych. W takich wypadkach HDS szosowy mógłby sobie nie poradzić w przewozie — szczególnie w sytuacji miękkiego podłoża, które wymaga zastosowania mocniejszego napędu i odpowiedniego ogumienia. Tam zastosowanie HDSów terenowych będzie niezbędne. 

Innym rodzajem hydraulicznych dźwigów samochodowych są niskopodwozia. Są to pojazdy dedykowane do transportu ciężkich maszyn, które nie są przeznaczone do pokonywania długich tras lub wyposażone są w gąsienice, które mogą niszczyć asfaltową nawierzchnię dróg. 

Gdzie wykorzystuje się hydrauliczne dźwigi samochodowe

HDSy wykorzystywane są w tych dziedzinach gospodarki, gdzie kluczowy jest szybki dowóz ciężkich i dużych towarów. Z powodzeniem sprawdzają się w branży budowlanej (zarówno budownictwie mieszkaniowym, jak i podczas budowy dróg, mostów, obiektów przemysłowych czy budowie sieci przesyłowych). Doskonale nadają się do załadunku, transportu i rozładunku maszyn i urządzeń specjalistycznych, ciężkich materiałów typu kręgi betonowe, stal dług, kostka brukowa czy kamienne płyty. Można nimi przewozić również konstrukcje stalowe i drewniane. Doskonale sprawdzają się w transporcie ciężkich agregatów prądotwórczych oraz dużych tafli szklanych. 

Hydrauliczne dźwigi samochodowe sprawdzają się także w branży transportowej. Przewiozą wszystko, co charakteryzuje się dużym ciężarem i wielkimi gabarytami. Są niezbędne w transporcie kontenerów biurowych czy kontenerów na odpady.

Wynajem HDSów — wygodna forma korzystania z usług

Jeśli jesteś osobą, która nie kieruje ogromną firmą budowlaną lub nie prowadzi sprzedaży ciężkich materiałów budowlanych typu kostka brukowa czy elementy stalowe, lub drewniane nie ma potrzeby, aby kupować HDSa na własność. HDSy są wprawdzie niezbędne w transporcie wielkich i ciężkich ładunków, ale jednocześnie wykorzystywane są na przykład na budowie jedynie przez dość krótki okres czasu. Rozwiązaniem jest wynajem HDSów. Hydrauliczne dźwigi samochodowe można pożyczyć w firmach specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych. Firmy takie przejmują na siebie nie tylko utrzymanie samochodów w odpowiednim stanie technicznym, ale również wynajmują je z doświadczonym operatorem posiadającym stosowne uprawnienia do obsługi tego typu pojazdów. Co więcej, jeśli skorzystasz z usług wynajmu HDS to będziesz miał możliwość wyboru pojazdu, który będzie dostosowany do twoich potrzeb. Jeśli nie wiesz dokładnie, jakiego HDSa będziesz potrzebować, zawsze możesz skorzystać z pomocy — pracownicy takich firm chętnie podpowiedzą, na co powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli korzystasz z HDSa tylko w sposób okazjonalny to z pewnością wynajem będzie najbardziej optymalną formą wykorzystania takiego pojazdu. 

źródło: Avio-star.pl

Comments are closed.

You may also like