Niektóre źródła wskazują, że ponad 70% osób mieszkających w Polsce określa siebie jako dobrych lub nawet bardzo dobrych pływaków. Nic w tym dziwnego – pływanie jest czymś, co jest praktycznie „wypisane w naszej krwi”. Jeszcze zanim się urodziliśmy, i przebywaliśmy w brzuchu naszej matki, byliśmy otoczeni całkowicie wodą, tak więc można powiedzieć, że jest to niejako nasze drugie środowisko naturalne. Czasem jednak zdarza się, że niektóre osoby nie są w stanie pływać – skąd się to bierze? Czy jako osoba dorosła jesteś w stanie jeszcze to zmienić? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystkie te kwestie staną się dla Ciebie jasne.

Czy pływanie to zdolność wrodzona?

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, pływanie „wypisane jest w naszej krwi” – jednak nie znajduje się ono tak bardzo na powierzchni naszych genów, jak u innych ssaków.

Duża część zwierząt lądowych jest w stanie pływać praktycznie od narodzenia, gdyż umiejętność ta wydobywa się wprost z ich instynktu przetrwania. Gatunek ludzi jednak utracił tę konkretną zdolność w wyniku ewolucji – pływanie nie jest nam już tak potrzebne, jak w dawnych czasach.

Aby zatem „wydobyć” z nas tę umiejętność, musimy sobie nieco pomóc – między innymi poprzez uczęszczanie od najmłodszych lat na pływalnię.

Dlaczego niektóre osoby nie potrafią pływać?

Jak już mogłeś wywnioskować z wcześniejszego akapitu, niektóre osoby nie są w stanie pływać, lub też robią to niedokładnie, właśnie przez fakt, iż w młodych latach swojego życia nie uczęszczały one na basen.

Niepielęgnowana umiejętność po prostu zaniknęła, przez co pływanie wydaje się niektórym zupełnie obce. Oczywiście pomijamy w tym miejscu wszystkie choroby, które uniemożliwiają uczęszczanie na pływalnię.

Lęk nasilający objawy

Kolejnym czynnikiem, przez który pływanie wydaje się być dla wielu osób niemożliwe, jest ich własny lęk przed zanurzeniem się w wodzie.

Tak naprawdę, aby nauczyć się unosić na powierzchni wody, wystarczy kilka godzin przyzwyczajania się do środowiska wodnego. Czas ten jednak może okazać się zupełnie niewystarczający w przypadku, gdy paraliżuje nas lęk, przez co nauka pływania postępuje bardzo wolno, lub też wcale.

Wstyd przed chodzeniem na basen

Bardzo często w parze wraz z lękiem podąża wstyd przed uczęszczaniem na basen – zwłaszcza, gdy znajduje się na nim sporo ludzi.

Ciężko się temu dziwić – znaczna większość osób mimo wszystko w jakimś stopniu radzi sobie w środowisku wodnym, więc dorosły człowiek odczuwający lęk przed zanurzeniem się poniżej pasa może budzić u niektórych śmiech wynikający z politowania.

Nie ma jednak się czego obawiać!

Nie powinieneś jednak przejmować się opinią innych ludzi – oni i tak prawdopodobnie po chwili zapomną o całym incydencie!

Zamiast tego powinieneś wyznaczyć sobie cel i nieprzerwanie ku niemu podążać – pierwszym z nich może być najzwyklejsze uczęszczanie na basen raz w tygodniu.

Jeśli mimo wszystko nie jesteś w stanie się przełamać, wówczas powinieneś rozważyć zapisanie się do dobrej szkoły na lekcje pływania – czyli takiej, w której grono doświadczonych instruktorów przeprowadzi Cię przez cały proces szkolenia i doda otuchy, dzięki której nie będziesz już nigdy więcej odczuwał lęku ani wstydu przed wejściem na pływalnię.

źródło: movecamp.pl – nauka pływania dla dorosłych

Comments are closed.

You may also like