Sprężarki to maszyny, które mają na celu zmienić ciśnienie gazu – podwyższyć je lub udrożnić jego przepływ. Jednakże ostatnio największą popularnością zaczęły cieszyć się modele śrubowe. Jakie są największe zalety sprężarek śrubowych?

Urządzenie, które zapewnia ciągłość pracy

W odróżnieniu od innych sprężarek, takich jak maszyna tłokowa, która wymaga przerwy już po kilku godzinach pracy, sprężarka śrubowa zapewnia ciągłość działania. Oznacza to, że nie trzeba przerywać wykonywanego zadania, aby zapobiec awarii. Jest ona bowiem wytrzymała i efektywna, co znacząco wpływa na wydajność pracy. Maszyny te są najczęściej używane w przemyśle czy kolejnictwie, a więc obszarach, w których wymagana jest bezawaryjność i szybkość działania wszelkich sprzętów. Za wydajność sprężarki śrubowej odpowiada wbudowany innowacyjny system chłodzenia. Sprężarki bezolejowe chłodzone są za pomocą powietrza albo wody, zaś olejowe – dzięki specjalnemu smarowi. Dzięki temu tarcie, które zachodzi między śrubami zostaje zmniejszone, a maszyna może dalej pracować. Sprężarki BOGE dodatkowo posiadają system inteligentnego prowadzenia czynnika chłodzącego.

Ciche działanie

Na ogół sprężarki działają niebywale wręcz głośno, co bywa bardzo uciążliwe. Jednak cechą charakterystyczną sprężarki śrubowej jest jej cicha praca. To jedna z najważniejszych zalet tego rodzaju sprzętu pneumatycznego. W trakcie kupowania odpowiedniej maszyny należy jednak sprawdzić, czy składa się z oryginalnych elementów o wysokiej jakości. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie będzie ona pracować głośno ani wytwarzać niekorzystnych wibracji. Podczas przebywania w pobliżu innych rodzajów sprężarek zmusza do używania specjalnych nauszników, które chronią uszy przed uporczywym hałasem i go tłumią. Niektóre z nich, np. maszyna tłokowa, dodatkowo generują podczas pracy wyczuwalne wibracje. Działa to niekorzystnie na otoczenie, w którym znajduje się sprzęt, przez co należy go dodatkowo zabezpieczyć.

Energooszczędność

Sprężarki śrubowe zużywają niewielką ilość energii. To nie wszystko, bowiem część już pobranej przez maszynę energii, można odzyskać. Mimo że większość mocy jest użyta do produkowania sprężonego powietrza, cała pozostała zostaje zmieniona w energię cieplną. Daje to ogrom wariantów wykorzystania. Dzięki niej można chociażby ogrzać dane pomieszczenie. Dodatkowo sprężarka jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska, niż inne modele. Jako że jest wyposażona w specjalny filtr powietrza, żadne szkodliwe czynniki, takie jak resztki oleju, nie wydostają się do otoczenia.

Sprężarki śrubowe to maszyny, które sprawdzą się w zakładach przemysłowych kładących nacisk na wydajność sprzętu, poziom głośności jego pracy czy też wpływ na jakość powietrza. Wybierając sprężarkę, należy zwrócić uwagę na jakość komponentów, gdyż to one w głównej mierze odpowiadają za jej pracę. Najlepsze modele potrafią osiągnąć maksymalną wydajność kosztem poboru niskiego poziomu energii, co jest dodatkową korzyścią wynikającą z posiadania sprężarki śrubowej.

Comments are closed.

You may also like