Nawet gdy alkohol spożywaliśmy poprzedniego dnia i czujemy się całkowicie trzeźwi, nie mamy stuprocentowej pewności, czy taki stan wykaże alkomat służb drogowych w trakcie kontroli. Każdy kierowca, szczególnie zawodowy, powinien więc dla własnego bezpieczeństwa zaopatrzyć się w solidny, sprawdzony i atestowany alkomat. Warto się nim przebadać za każdym razem, gdy wsiadamy za kółko, a od spożycia alkoholu minęło kilka lub kilkanaście godzin. Jaki alkomat wybrać, aby mieć pewność skuteczności pomiaru?

Jakie są rodzaje alkomatów?

Wybór alkomatu może z pozoru wydawać się prosty, dopóki nie zobaczymy, jak duży jest wybór wśród tego rodzaju produktów. Zasada działania tych urządzeń jest dosyć podobna – dmucha się w ustnik bądź – w przypadku alkomatów bezustnikowych – bezpośrednio na urządzenie, a już po kilku sekundach można uzyskać wynik. Wśród najtańszych urządzeń, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych, znajdują się alkomaty z sensorem półprzewodnikowym. Są wygodne w użytkowaniu, szybko wyświetlają wyniki, jednak jakość pomiaru może pozostawiać wiele do życzenia. Nie są dokładne, a wynik badania może być zafałszowany przez spożyte wcześniej tabletki, produkty spożywcze, a nawet przez palenie papierosów.
Dużo lepszym rozwiązaniem są alkomaty z sensorem elektrochemicznym, które są powszechnie stosowane przy kontrolach przez służby drogowe, a także w zakładach pracy. Dają dokładny, szczegółowy wynik, a na wynik badania nie wpływa nic, co jemy czy pijemy. Ten rodzaj alkomatów jest droższy, ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Jeśli jednak komuś zależy na dokładności i pewności, będzie to dobra i sprawdzona inwestycja. Najdroższym rodzajem alkomatów są natomiast urządzenia z sensorem spektrometrycznym. Działają na podczerwień, są skuteczne i bezbłędne, ale kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

Czym się kierować przy wyborze alkomatu?

Rodzaj alkomatu to jedna z ważnych kwestii, jakimi należy się kierować przy wyborze urządzenia, ale nie jedyna. Istotny jest zakres błędu pomiaru – powinien być jak najmniejszy. Alkomat powinien pokazywać wynik liczbowy, a nie wyświetlać go za pomocą diod w różnych kolorach. Przy wyborze alkomatu zwracajmy również uwagę na dokładność pomiaru do tysięcznych wartości, czas od pomiaru do pokazania wyniku (im krótszy, tym lepiej), wygodne i intuicyjne menu, czytelny wyświetlacz. Dobrą opcją są urządzenia, które zapamiętują poprzednie wyniki. nie zapominajmy o funkcjonalności – alkomat powinien mieć ergonomiczny kształt, być wygodny w użytkowaniu, mieć mocną obudowę, być odporny na uszkodzenia, wstrząsy, działanie negatywnych czynników atmosferycznych.

Nie kupuj alkomatu bez atestu

Przy zakupie alkomatu, który ma służyć na co dzień zawodowemu kierowcy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrane urządzenie posiada niezbędne atesty. Najważniejsza jest europejska norma EN-PN 16280, która świadczy o wysokiej jakości urządzenia i wiarygodności uzyskiwanych pomiarów. Nie warto decydować się na urządzenia bez atestów, nawet jeśli znajdują się wysoko w rankingach popularnych alkomatów. Bez gwarancji jakości nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, czy uzyskany wynik pomiaru będzie w stu procentach zgodny z rzeczywistością.

Comments are closed.

You may also like