Obróbka metalu za pomocą cięcia laserem daje nam możliwość uzyskania praktycznie dowolnego kształtu metalu z zachowaniem dużej dokładności. Jest to metoda stosowana w momencie, kiedy zależy nam na powtarzalności i precyzji wykonanych produktów. Cięcie metalu laserem jest rozwiązaniem wygodnym i ekonomicznym, przez co jest najczęściej wybieraną formą obróbki metalu.

Jak działa cięcie metali za pomocą lasera?

Cięcie metalu za pomocą lasera polega na skierowaniu wiązki laserowej bezpośrednio na obrabiany materiał, uderzenie wiązki laserowej powoduje stopienie się metalu w danym miejscu lub nawet całkowite odparowanie.

Dzięki zastosowaniu lasera możemy wyciąć dowolny kształt geometryczny z bardzo dużą dokładnością. Cały proces jest ekonomiczny, ponieważ w odróżnieniu od innych metod cięcia nie zużywamy narzędzi.

Mimo wysokiej temperatury używanej podczas procesu cięcia nie zachodzą zmiany w strukturze metalu, dzięki czemu zachowuje on swoje właściwości.

Jakie są inne metody obróbki metali?

Metal można obrabiać na wiele sposobów. Możemy do cięcia metalu użyć klasycznych narzędzi mechanicznych takich jak piły taśmowe lub szlifierki. Ale takie rozwiązania cechują się niską precyzją, należy też mieć na uwadze, że w taki sposób mamy ograniczoną ilość kształtów do wyboru.

Do cięcia metalu używane są również maszyny do cięcia wodą. Metoda Waterjet polega na użyciu wody pod dużym ciśnieniem, która przebija się przez materiał. Często do wody dodaje się materiały ścierne, które dodatkowo zwiększają moc strumienia wody. Tutaj podobnie jak w przypadku cięcia laserem mamy możliwość dokładnego wyboru kształtu do wycięcia.

Jedną z największych zalet cięcia wodą jest brak wysokiej temperatury, która mogłaby w przypadku niektórych materiałów działać niekorzystnie.

W jaki sposób najlepiej obrabiać metale?

Wybierając metodę obróbki metalu, należy brać pod uwagę szereg czynników. Głównie powinniśmy zwracać uwagę na kształt, który chcemy uzyskać. W momencie, gdybyśmy chcieli na przykład wyciąć idealny okrąg użycie pił do metalu nie zdałoby egzaminu.

W takiej sytuacji najlepiej wyciąć kształt za pomocą lasera co pozwoli na uzyskanie idealnego okręgu. Warto również mieć na uwadze powtarzalność. Jeśli chcemy uzyskać dużą liczbę jednakowych elementów, to cięcie laserem metali zapewni nam idealną dokładność zgodną z naszym projektem.

Cena również ma znacznie. Wybierając cięcie metalu za pomocą lasera, oszczędzamy koszty związane z zużyciem materiałów, Obróbka laserowa to również oszczędność czasu, nie musimy kontrolować jakość produktów, ponieważ produkt jest obrabiany z dokładnością do minimum 0,1 milimetra.

Metal obrobiony laserowo nie wymaga również obróbki końcowej, co ma miejsce przy użyciu innych mniej dokładnych metod cięcia.

Teraz wiesz już, na czym polega cięcie metali za pomocą lasera. Choć nazwa ta brzmi nieco skomplikowanie, to w rzeczywistości opiera się na podstawowych założeniach fizycznych. Koniecznie znajdź doświadczone przedsiębiorstwo, które zajmuje się obróbką metali.

Comments are closed.

You may also like